Počítačové desatero žáka

 

I. Zachováš opatrnost

Pokud si na internetu povídáš s cizími osobami, buď velmi opatrný. Víš, kdo ti lidé opravdu jsou? Ačkoli působí přátelsky, jejich skutečné záměry mohou být jiné. Někteří z nich by ti mohli ublížit, jiní třeba okrást nejen tebe, ale i tvou rodinu. Proto:

·         Neposkytuj žádné informace o sobě ani o svých blízkých: rodné číslo, adresu, telefonní číslo, číslo kreditní karty rodičů, ani jméno školy. Neposílej svou fotografii nikomu, koho osobně neznáš. Lidé na chatu často předstírají, že jsou někým jiným, než skutečně jsou.

·         Buď maximálně opatrný při domlouvání schůzek s člověkem, kterého znáš jen z internetu! Pokud sis našel opravdového kamaráda, pak mu zcela jistě nebude vadit, když o takové schůzce budeš nejdříve informovat rodiče a poradíš se s nimi.

·         Neodpovídej na zprávy, ze kterých nemáš dobrý pocit, protože jsou neslušné, sprosté či výhružné. S takovým člověkem se dál již nebav. Okamžitě o tom informuj rodiče, učitele či alespoň dospělého, kterému plně důvěřuješ!

 

II. Nebudeš dychtit po zakázaném obsahu

 

Jistě víš, že kromě užitečných informací a zajímavých kontaktů je na internetu také řada stránek se závadným obsahem. Nevyhledávej je.

 

·         Pornografické stránky představují vztahy mezi mužem a ženou redukované na jednoduché pudové chování. Nenech si představu o lásce a milování pokazit jejich vulgárně deformovanou karikaturou.

·         Stránky nacistických a rasistických organizací hlásají myšlenky a názory, které jsou v rozporu se zákony. Neztrácej čas nad něčím, co tě může přivést leda do problémů.

·         Při prohlížení některých stránek významně roste riziko zasažení tvého počítače viry či  instalace škodlivých programů, které např. přenastaví vytáčené připojení na připojení s mnohonásobně vyšším tarifem. Vyhni se takovým problémům.

 

III. Nenarušíš cizí soukromí

Každý člověk má právo na své soukromí: na soukromou korespondenci, osobní poznámky, deník. Také ty přece jistě chceš mít své soukromí, do kterého ti nebude nikdo vstupovat. Dopřej ho i ostatním.

·         Nečti cizí poštu nebo jiné soubory, i když se ti k tomu naskytne příležitost. Je to stejné, jako bys kamarádovi rozlepil obálku s jeho dopisem. Pokud Ti někdo omylem pošle zprávu určenou někomu jinému, nešiř ji dál a odesílatele na omyl upozorni.

·         Nepokoušej se proniknout do cizích počítačů! Nepozměňuj  cizí soubory! Hacking není sport, ale vážné porušování zákona. Počítače často obsahují citlivé informace.

 

IV. Dodržíš standardní postupy

Zapínání a vypínání počítače má svá pravidla, právě tak jako ukládání, tisk a jiné standardní činnosti. Dodržuj je.

·         Nevypínej počítač jinak než postupným zavřením aplikací a tlačítkem „Vypnout“ z nabídky Start. Okamžité vypnutí hlavním vypínačem na přední stěně počítače je možná rychlejší, poškození operačního systému za to ovšem nestojí.

·         Vysypávej pravidelně koš, sleduj velikosti své e-mailové schránky, ukládej svou práci, pokud nemáš nastavené automatické ukládání; požaduje-li operační systém optimalizační kroky (defragmentaci, scanování disku), proveď je.

·         Zálohuj si svá data, zvlášť ta, na kterých ti skutečně záleží.

 

V. Ověříš si informace

Internet je zdrojem nepřeberného množství informací, které můžeš využít pro studium i ke svým koníčkům; buď ale opatrný, ne všechny informace jsou pravdivé a potvrzené. Údaje si proto ověřuj z více zdrojů a nevěř první, na kterou narazíš.

·         S opatrností přistupuj k informacím z neznámého zdroje, zejména těžko definovatelného. (www.sweb.cz/…, www.myweb.cz/… apod).

·         Kontroluj aktuálnost informací, uvědom si, že na internetu jsou umístěny také informace a odkazy, které nebyly několik let aktualizovány.

·         Informaci je možné pokládat za pravdivou, je-li ověřena minimálně ze dvou nezávislých zdrojů. Nauč se několik spolehlivých adres, s jejichž informacemi máš dobrou zkušenost z minulosti – to ti ušetří čas.

 

VI. Nepokradeš

 

Informace na internetu podléhají stejné ochraně autorského zákona jako knihy nebo hudební a filmové nosiče. Nemáš právo si je přivlastňovat jen proto, že je snadné se k nim dostat.

·         Nekopíruj z internetu chráněné počítačové programy. Je to krádež! I duševní výtvor někomu patří. Když budeš používat programy bez licence, porušil jsi zákon.

·         Nestahuj si žádné chráněné materiály, jako jsou knihy, časopisy nebo hudba, pokud si nejsi jist svolením autora nebo nakladatele. Pirátské nahrávání hudebních skladeb, které je dnes tak populární, je každopádně přestupkem.

·         I v tom případě, že jsi materiál získal z internetu legálně, nepředstírej, že je tvůj vlastní. Uváděj vždy zdroj své informace.

 

VII. Nezaviruješ

Internet nepřináší jen užitečné informace a možnost zábavy. V celosvětové pavučině se také velmi rychle šíří počítačové viry. Některé z nich mohou způsobit velké škody na tvém počítači i na mnoha dalších, se kterými jsi spojen v síti. Proto se před nimi chraň.

·         Používej antivirový program a měj aktivovanou rezidentní ochranu. Pravidelně jej aktualizuj. Než jakýkoli soubor z internetu otevřeš, ulož jej na pevný disk a podrob antivirové kontrole. Kontroluj také všechny diskety či CD, které si půjčíš od kamarádů.

·         Neotvírej e-maily s připojenými soubory podezřelých názvů, nebo takové, které ti přišly z neznámé adresy. Nikdy neotvírej e-maily s připojenými soubory ve formátu .exe.

·         Pokud rozpoznáš, že nějaký soubor prokazatelně nese virus, znič ho. Rozesílat kamarádům zavirované soubory není legrace, ale zlomyslnost, která může napáchat velkou škodu.

 

VIII. Nezahltíš

Kapacita disku stanice – ať je jakkoli velká – je vždycky omezená. Mysli na to pokaždé, když se budeš rozhodovat, zda na něm tvůj materiál má zůstat.

·         Pokud si na školním počítači připravuješ referát či projekt a výslednou podobu si odnášíš na disketě pro další zpracování doma, odstraň pracovní soubory z disku.

·         Pokud dlouhodobě pracuješ se soubory na školním počítači, věz, že mají své místo na vybrané části harddisku, nejlépe na serveru, pokud ve škole existuje síť.

·         E-mailem koluje řada vymyšlených varování či výzev (hoaxy). Než kteroukoli rozešleš dál nebo podnikneš jiné kroky, k nimž tě vybízí, ověř si její pravdivost.

 

IX. Neznečistíš

S jídlem, pitím nebo zmrzlinou tě dnes nepustí do metra ani na poštu. Také nad klávesnici počítači nepatří svačina, energetický nápoj ani kosmetická sada.

·         Při práci s počítačem nejez a nepij. Ber v úvahu, že se dotýkáš myši a kláves, kterých se před tebou dotýkala řada tvých spolužáků, z nichž každý může být potenciálním nositelem např. střevní virózy.

·         Přestože odolnost periferních zařízení počítačů stále roste, deci perlivé slazené limonády v klávesnici nadělá stále ještě dost problémů. Také drobečky z oplatek nasypané mezi klávesy zhoršují její funkční vlastnosti.

·         Zvláště pro dívky platí, že počítačová učebna není pro úpravu zevnějšku optimálním místem. Vyčesané vlasy namotané na kuličku myši téměř dokonale znemožní pohyb kurzoru po pracovní ploše, dva tři doteky prstu od makeupu na skle monitoru stačí k znečitelnění poloviny textu.

·         Monitor, klávesnici, myš i podložku pravidelně čisti k tomu určeným přípravkem.

 

X. Nepropadneš počítači

Počítač je tvou pomůckou, nástrojem, který ti pomůže při studiu i domácí přípravě, zprostředkuje ti zábavu i komunikaci s kamarády. Skutečný svět je ale za zdmi počítačové učebny.

·         Tak, jako se někteří lidé stanou závislými na alkoholu, drogách nebo výherních automatech, může se předmětem závislosti stát např. chatování. Sleduj proto, kolik času u počítače strávíš. Je podezřelé, pokud si povídáš více s lidmi na chatu než se svými spolužáky.

·         Počítačové hry mnohdy rozvíjejí postřeh, rychlé reakce, logické myšlení. Ty ovšem musíš rozvíjet také svou fyzickou zdatnost, rychlost nohou, sílu paží. Počítač by neměl pohltit většinu tvého volného času.

·         Uč se také z jiných zdrojů než z elektronických médií: z tištěných učebnic, ze svých poznámek, podtrhávej si důležitá fakta v učebnici, dělej si výpisky na papír. Ty musíš ovládnout počítač, ne počítač tebe.